Quantcast
Channel: alvás – Egészséges életmód
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Koncentráljunk az alvásra!

0
0

Koncentráljunk az alvásra!Az alvás életünk fontos része. Észre sem vessük, de közel életünk egyharmadát átalusszuk. Nem mindegy, hogy milyen minőségben tesszük ezt. Ugyanis nélkülözhetetlen az alvás a testünk regenerálódásához, de a napközben szerzett új ismeretek és a napközbeni érzelmi behatások feldolgozása is éjszakánként történik az alvási fázisban. Amennyiben nem megfelelő mennyiségű és minőségű az alvással eltöltött időnk, fáradtak, álmosak leszünk, és egészségi problémáink is indokolható vele bizonyos esetekben, és immunrendszerünk is legyengülhet.

Az alvás több fázisra osztható: szendergés, felszínes alvás, mélyalvás, álomalvás (REM – rapid eye movement). A különböző fázisokban az alvás mélysége sem egyenletes. Bár az is elképzelhető néhányak esetében, hogy kívülről szemlélve úgy tűnik, hogy ugyanabban a pózban ébrednek, mint ahogy lefeküdtek, mégis csak kívülről mozdulatlanok, miközben sok különböző dolog történik szervezetükben.

Az éjszakai alvást nagyjából másfél órás ciklusokra oszthatjuk. Azonban a ciklusok alatt sem egységes a folyamat, a felületes alvás és a mélyalvás is váltakozik közben. Az első részben leginkább a mélyalvást tekinthetjük meghatározónak, míg a második részben a felületes álomalvás a jellemzőbb, amikor is a gyors szemmozgásos (REM) alvási fázisok zajlanak. A mélyalvásos fázisban lelassul a szervezetünk, az emésztésünk, a pulzusunk, a vérnyomásunk, a testhőmérsékletünk és még a légzésünk is. Az izmaink is ellazulnak.

A álomalvásos, gyors szemmozgásos periódus esetén a változékonyság figyelhető meg. Megnőnek a hormonális szintjeink, megváltozik a hőszabályozásunk, légzésünk. Vérnyomásunk is megnőhet, a légzésproblémák, a horkolás is ebben a szakaszban a legjellemzőbb.

Eltérő az alvásigényünk. Némelyeknek elég akár 4-5 óra is (általában a kor előrehaladtával csökken az alvásigény), míg másoknak 8-9 óra alvás szükséges. Általánosságban úgy fogalmazhatjuk meg, hogy az az elegendő alvás, ha az ember másnap kipihenten ébred, és jól bírja a nappali aktivitást. Az alvásigény nem állandó ugyanazon személy esetén sem. Betegség esetén például, amikor a szervezet gyulladásban van, vagy intenzívebb fizikai, érzelmi igénybevétel alatt áll, például vizsgaidőszak vagy egy családon belüli haláleset esetén több alvásra van szükségünk.

Amennyiben valamilyen alvászavarral küzdünk, az csökkenti az alkalmazkodóképességünket, lassítja a reagáló-, tanulási- és tűrőképességünket, a figyelmünk, a munkateljesítményünk is csökken, egyre ingerlékenyebbek és fáradtságérzésünk is megnő.

Az alvászavar elkerülésére a következő tippek segíthetnek:

  • Két órával lefekvés előtt kapcsoljuk ki a TV-t vagy a számítógépet, mert a stimuláló hatása mellett a fényei is kártékonyak. Inkább egy meleg fehér színű olvasólámpa mellett olvassunk néhány oldalt és ne világítson közvetlenül a szemünkbe.
  • Ne dolgozzunk túl intenzíven, mert az megemeli a testhőmérsékletünket, ami megnehezíti az elalvást. Inkább pihentető dolgokat csináljunk.
  • Vegyünk egy forró fürdőt, mert ugyan felmelegít, de ha kilépünk a kádból, lehűl a testünk, ami segíti az elalvást.
  • Egy forró kamillatea, vagy egy pohár langyos tej szintén segíthet. Persze ne erős, élénkítő teát válasszunk, az más hatást eredményez.
  • Állítsunk be egy rendszeres alvási ütemtervet. Ne össze-vissza aludjunk, hanem igyekezzünk mindig ugyanabban az időpontban lefeküdni.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 4

Latest Images